Nadanie szkole imienia

13 października 2010 roku w Gimnazjum w Sadownem odbyła się niezwykła uroczystość. Szkoła otrzymała imię Błogosławionego Edwarda Grzymały oraz prawo posiadania sztandaru.
    Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 11:00 w Kościele św. Jana Chrzciciela

w Sadownem, podczas której Ksiądz Biskup Drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz poświęcił sztandar. Homilię wygłosił ksiądz profesor Tomasz Kaczmarek – główny postulator w procesie beatyfikacyjnym bł. ks. E. Grzymały. Następnie ulicami Sadownego zaproszeni goście oraz cała społeczność szkolna udała się do budynku gimnazjum. W szkole nastąpiło odsłonięcie
i poświęcenie „ściany pamięci”, na której znajduje się portret bł. Edwarda Grzymały,  jego biografia, sztandar szkoły oraz tablica upamiętniająca to wydarzenie.
     Dalsza część uroczystości miała miejsce w gminnej hali sportowej. Ceremonię prowadziła Pani Maria Bronisz. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego – Pani dyrektor Małgorzata Zyśk powitała zaproszonych gości. W tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością m.in.:  Jego Ekscelencja Biskup Drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz, Ksiądz Proboszcz Parafii Sadowne  - Stanisław Wojciechowski – fundator sztandaru, księża pracujący
w naszej parafii, dekanacie i diecezji, Starosta Powiatu Węgrowskiego – Krzysztof Fedorczyk, Wójt Gminy Sadowne – Zdzisław Tracz, Burmistrz Miasta i Gminy Łochów – Marian Dzięcioł, Wójt Gminy Stoczek – Mieczysław Wójcik, radni Rady Gminy Sadowne, przedstawiciele: Kuratorium Oświaty  - na czele z panią dyrektor Joanną Kaniuk, placówek kulturalno – oświatowych , policji, straży pożarnej, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół i przedszkoli oraz naszej instytucji, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice, jak również inne osoby i firmy zaprzyjaźnione ze szkołą, nasi sympatycy i sponsorzy.
     Uroczystość uświetnili również swoją obecnością: ksiądz profesor Tomasz Kaczmarek -  dzięki jego staraniom ksiądz Grzymała został ogłoszony błogosławionym,  pan doktor Andrzej Cieśla – Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego – miasta, które prowadziło działania na rzecz ustanowienia bł. ks. Edwarda Grzymały patronem tego miasta oraz Ksiądz Proboszcz i  Dziekan Dekanatu Aleksandrowskiego Leszek Malinowski.
     Przewodnicząca Komisji Oświaty  - pani Irena Dębkowska – odczytała Uchwałę Rady Gminy o nadaniu imienia Błogosławionego Edwarda Grzymały Publicznemu Gimnazjum w Sadownem.
     Następnie pani dyrektor Małgorzata Zyśk wygłosiła okolicznościowe przemówienie,

w którym podkreśliła symbolikę sztandaru (Ojczyzna, Bóg, patriotyzm, nieprzeciętne przymioty ducha  i charakteru). Zobowiązała się również, w imieniu całej społeczności szkolnej, do przestrzegania tego systemu wartości.
     Niezwykle ważnym punktem programu było przekazanie sztandaru. Ksiądz proboszcz Stanisław Wojciechowski wraz z przedstawicielami Rady Rodziców wręczył sztandar pani dyrektor Małgorzacie Zyśk, która przekazała go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu.   Potem przedstawiciele uczniów naszej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie.
W dalszej kolejności nastąpiło wbijanie pamiątkowych gwoździ przez gości i darczyńców naszej szkoły. Szacowni zebrani wygłaszali również okolicznościowe przemówienia.
     Później odbyła się część artystyczna. Montaż słowno – muzyczny zatytułowany „Trudna miłość” przygotowany pod kierunkiem nauczycielek: pani Izabeli Wrzosek i pani Danuty Kobylińskiej – Konik zaprezentowali uczniowie naszego gimnazjum. Natomiast członkowie koła teatralnego „Chaos”, którym opiekuje się pani Dorota Gałązka,   napisali scenariusz, przygotowali i wystawili sztukę poświęconą życiu księdza Edwarda Grzymały  pt.: „Wszystko leży w dłoniach Bożych”. W rolę księdza wcielił się uczeń klasy IIIa – Bartłomiej Rukat. Spektakl dostarczył widzom wielu wzruszeń, w niejednym oku zakręciła się łza. Wszyscy byli pod wrażeniem tej niezwykle wymownej inscenizacji.
      Na zakończenie pani Maria Bronisz podziękowała wszystkim za obecność, uwagę
i życzliwość. Zaproszonym gościom wręczono skromne upominki związane z osobą patrona
i szkołą.
      Ceremonia przebiegła w podniosłej atmosferze. 13 października 2010r. – to dzień, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Został on ustanowiony i corocznie jest obchodzony jako  Dzień Patrona naszej szkoły.
Galeria TU

październik 2017